68 Kuşak - Gençlerle Polatlı Gezisi

Sakarya meydan muharebesinin geçtiği tarihi alanları ve müzeleri gezmek üzere gençlerle planladığımız gezi 15.04.2023 Pazar günü yapıldı. Saat 9.30 da Ulus Metro istasyonu önünde toplanıldı. ) büyük 50 ye yakın gencimiz katıldı. Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı Mansur başkanın tahsis ettiği iki otobüse doluşarak başımızda Belediyenin yetkilisi Onur beyde olmak üzere Polatlı’ya hareket ettik. Önce POTA (Polatlı Tanıtım Müzesi)ni ziyaret ettik. Polatlı Belediyesi rehberlerinden Em. Albay Kenan beyde bizimle birlikte geziye katıldı. POTA MÜZESİNDE uzun uzun Sakarya savaşının önemini ve Kurtuluş savaşının ne imkanlarla kazanıldığını anlattı.

Daha sonra Sakarya Köyüne ve şehitliğe gittik. Sakarya Köyünün eski ismi “TIRNAKSIZ” imiş.

Sakarya savaşı kazanıldıktan sonra ATATÜRK köye SAKARYA KÖYÜ ismini koymuş. Sakarya Köyünde “HALİDE EDİP ADIVAR VE KADIN KAHRAMANLAR MÜZESİNİ” gezdik. Halide Edip Adıvar On Başı rütbesi ile Sakarya savaşında İstihbarat görevlisi olarak görev almış. Ayrıca kadınlarımızın Kurtuluş Savaşının kazanılmasında büyük çabalarını ve çalışmalarının gördük. Son olarak da harekatın son kısmının yönetildiği DUATEPE’ye çıktık. Burada rehberimiz Em. Albay Kenan bey harita üzerinde ve alanı göstererek Duatepe ile Mangal dağı arasında 132 km lik cephede yokluklar içerisinde nasıl savaşıldığını, çoğu yerde mermi bittiği için süngü savaşı yapıldığını, Karatepenin 7 kez düşmanla el değiştirdiğini ve düşmanın Sakarya nehrinin karşı tarafına nasıl atıldığını uzun uzun anlattı.

Daha sonra da Polatlı’ya dönerek Yamaç restoranda yemeklerimizi yedik. Keyifli bir geziden duygu ile yüklü olarak 16.30 da Ankara’ya döndük.  • 2,345
    Gerçekleşen Projeler
  • 65
    Küresel Operasyon
  • 346
    Stratejik İş Birliği